Czym się kierować przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii?

Obecnie jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na ulokowanie kapitału finansowego jest zakup nieruchomości. Warto zainteresować się zwłaszcza obiektem kosztującym stosunkowo niewiele, a jednocześnie utrzymanym w dobrym stanie technicznym. Wystarczy bowiem taką przestrzeń wyremontować i można czerpać spore zyski z jej wynajmu. Jeśli interesują nas tanie nieruchomości Hiszpania to kraj, w którym bez problemu znajdziemy rozsądnie wyceniony dom albo mieszkanie.

Wybór odpowiedniego regionu to priorytet

Zakup nieruchomości w Hiszpanii jest znakomitym pomysłem przede wszystkim z powodu słonecznej pogody, smacznej kuchni śródziemnomorskiej obfitującej w owoce morza, licznych zabytków o charakterze architektonicznym, wiecznie uśmiechniętych ludzi, satysfakcjonującej służby zdrowia i świetnie rozwiniętej infrastruktury drogowo-lotniczej. Wybierając konkretny obiekt, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego cenę, tak aby nie była zbyt wygórowana. Tanie mieszkania są zlokalizowane m.in. w regionie Costa Blanca na wschodnim wybrzeżu (piaszczyste plaże, ciepła woda, sprzyjający zdrowiu mikroklimat), a także w obrębie prowincji wiejskiej Kastylia i Leon. Drugi niezwykle istotny czynnik to oczywiście stan techniczny danej nieruchomości. Optymalnym rozwiązaniem jest osobiste udanie się na miejsce w celu zweryfikowania poziomu uszkodzeń przegród budowlanych, sprawności wszystkich instalacji i jakości wyposażenia (mebli, sprzętów elektronicznych itp.). Alternatywę stanowi powierzenie tego zadania lokalnemu agentowi, który dokona niezbędnych oględzin, a następnie prześle nam zrobione przez siebie fotografie i filmy.

Pozostałe istotne kryteria

W przypadku takich obiektów jak tanie nieruchomości Hiszpania jest państwem wprost wymarzonym, gdyż nie stwarza żadnych znaczących barier proceduralnych dla obywateli Unii Europejskiej. Wystarczy wyrobić sobie Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca, otworzyć rachunek w tamtejszym banku i uiścić wymagane opłaty podatkowe. Przed sfinalizowaniem transakcji trzeba jednak odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Jednym z nich jest z pewnością wybór pomiędzy domem wolnostojącym a mieszkaniem. Dom gwarantuje większą prywatność i rozległą przestrzeń do życia, natomiast lokum w budynku piętrowym zapewnia niższe koszty utrzymania oraz łatwiejszy dostęp do infrastruktury komunikacyjnej. Dodatkowo zaleca się sprawdzenie, czy obiekt został umieszczony w rejestrze gruntów, nie posiada długów i jest zlokalizowany w pobliżu placówek usługowych (restauracji, banków, sklepów itp.).