A może mieszkanie?

Wielu ekspatów decyduje sie na zakup domów w Hiszpanii, jednak czy jest to najlepszy wybór? Apartamenty na sprzedaż Hiszpania są najbardziej popularną opcją, jeśli myślimy o zakupie nieruchomości w tym kraju.

Hiszpania ma jeden z najwyższych odsetków ludzi, którzy żyją w mieszkaniach. Niespełna jedna trzecie ludności mieszka w domach. We Włoszech odsetek ludzi mieszkających w apartamentach wynosi około połowy, a we Francji nieco ponad jedną trzecia. W Wielkiej Brytanii w mieszkaniach mieszka tylko 15% populacji. Aż 65% wszystkich rezydencji na sprzedaż w Hiszpanii to mieszkania.

Boom mieszkaniowy w Hiszpanii rozpoczął się w latach 60. i 70., kiedy ludzie opuścili wieś, by podjąć zatrudnienie w miastach, Doprowadziło to do ogromnego rozwoju miast, co przekształciło się w budownictwo wertykalne, a nie horyzontalne. Ponadto hiszpańskie przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego, mocno ograniczają miejsca do budowy wokół miast. Co ciekawe, Hiszpania jest liderem w ilości posiadanych mieszkań na własność. W 2018 roku aż 76% Hiszpanów posiadało własny dom, w porównaniu tylko 65% Francuzów i Brytyjczyków oraz 52% Niemców.

Co wynika z takiego przywiązania Hiszpanów do mieszkań?

Posiadanie apartamentu jest na pewno bardziej ekonomiczne oraz mniej stresujące w porównaniu do domu. Jednak okazuje się, że wielu Hiszpanów ceni sobie nie tylko, a może przede wszystkim, bliskość innych ludzi. Dla wielu dorastanie w otoczeniu sąsiadów sprzyjało rozwojowi poczucia wspólnoty. I może dlatego Hiszpanie są tak otwartą i przyjazną nacją, gdyż od dziecka są przyuczani do życia we wspólnocie, dzielenia się z innymi i otaczania się ludźmi. Hiszpańskie mieszkania, jak się okazuje mogą tworzyć silne i tętniące życiem dzielnice w miastach. A to z kolei wzmacnia lokalne życie społeczne i poczucie przynależności. Młodych ludzi przyciąga urok bycia częścią społeczności i te dzielnice zamknięte w blokach oraz ich urok przyciąga wielu ludzi do mieszkania w apartamentach.

Życie w ścisłej więzi jest jedną ze wspaniałych rzeczy w społeczeństwie hiszpańskim i najpiękniejsze jest to, że wystarczy znać język hiszpański na komunikatywnym poziomie, aby samemu się  o tym przekonać. Hiszpania oferuje wiele ciekawych ofert na rynku nieruchomości, więc dlaczego nie rozważyć zamieszkania wśród tubylców i poznania lepiej kultury danego miasta lub kraju. Hiszpański sposób życia jest bardzo atrakcyjny dla wielu ludzi, ale może wart wyjść poza schemat i poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec Hiszpanii?