Apartamenty w Hiszpanii i zarządzanie najmem. Kupujesz apartament lub dom? Sprawdź czym jest ta usługa, na czym polega i dlaczego warto?

Wynajem mieszkania w Hiszpanii to świetny sposób na życie jak miejscowi. Apartamenty są najpopularniejszą opcją mieszkaniową, zwłaszcza wśród osób starszych i rodzin. Często możesz kupować apartamenty w celach inwestycyjnych. Jeśli myślisz o wynajęciu mieszkania w Hiszpanii, istnieje duża szansa, że będziesz chciał zatrudnić kogoś do zarządzania Twoją nieruchomością. W tym tekście podpowiadamy czym jest zarządzanie najmem, jak działa i dlaczego warto skorzystać z takiej usługi mając apartament w Hiszpanii.

Czym jest zarządzanie najmem?

Zarządzanie najmem to usługa świadczona przez zarządców nieruchomości i pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy zajmują się wszystkimi pracami konserwacyjnymi, remontowymi i administracyjnymi związanymi z wynajmem nieruchomości. Obejmuje to znajdowanie najemców, pobieranie czynszu i rozwiązywanie wszelkich problemów pojawiających się podczas najmu.

To bardzo ważna praca, której wielu właścicieli nie chce osobiście podejmować z wielu względów. Może to być np:

Wynajem mieszkania w Hiszpanii to świetny sposób na życie jak miejscowi

  • brak czasu
  • brak znajomości języka Hiszpańskiego
  • brak zdolności biznesowych.

Niektórzy właściciele wynajmują zarządców nieruchomości, ponieważ nie mają czasu na wszystkie problemy związane z prowadzeniem budynku mieszkalnego lub kompleksu. Inni zatrudniają ich, ponieważ nie mają żadnego doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami i woleliby zapłacić komuś innemu, aby załatwił za nich sprawy.

Korzyści z korzystania z menedżera wynajmu

Być może zastanawiasz się, dlaczego powinieneś płacić za tę usługę, skoro możesz robić wszystko sam mając nieruchomości w Hiszpanii. Teoretycznie możesz obsługiwać swój apartament samodzielnie, ale jeśli jednak chcesz zwiększyć zarobki i zmaksymalizować zyski z inwestycji, warto się zainteresować zarządzaniem najmem. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy zarządzającej.

Główną korzyścią z posiadania zarządcy nieruchomości jest to, że znajdzie on dobrych najemców i pomoże uniknąć problemów, wykonując większość pracy wymaganej do sprawnego i rentownego funkcjonowania wynajmowanej nieruchomości. Większy potencjał zysku to kolejny plus. Dobrze zarządzany apartament powinien zapewniać więcej niż wystarczający dochód, o ile jest odpowiednio zarządzany i utrzymywany. Zatrudnienie zatem specjalisty może z czasem zwiększyć Twoje zyski.

Główną korzyścią z posiadania zarządcy nieruchomości jest to, że znajdzie on dobrych najemców i pomoże uniknąć problemów, wykonując większość pracy wymaganej do sprawnego i rentownego funkcjonowania wynajmowanej nieruchomości

Jeśli wynajmujesz swoją nieruchomość, ważne jest, aby wszystkie opłaty czynszowe były pobierane na czas, aby nie było zaległości. Firmy zarządzające nieruchomościami mają doskonałe doświadczenie w pobieraniu czynszów, zwłaszcza w porównaniu z indywidualnym właścicielem, który nie zawsze jest w pobliżu, aby pobierać czynsz. Ponadto profesjonalna firma zarządzająca nieruchomościami zadba o to, aby cały pobrany czynsz był prawidłowo rozliczany i zgłaszany Tobie oraz ew. innym zaangażowanym stronom.

Dobra firma zarządzająca nieruchomościami zapewni, że wszystkie problemy związane z utrzymaniem wynajmowanej nieruchomości zostaną rozwiązane szybko, aby nie wpłynąć negatywnie na inwestycje kapitałowe lub na ich reputację. Dopilnują również, aby wszelkie naprawy były przeprowadzane zgodnie z przepisami budowlanymi lub innymi stosownymi przepisami, tak aby nie powodowały zagrożenia bezpieczeństwa dla najemców lub gości, a także zapewnią niezbędną dokumentację, taką jak certyfikaty zgodności, które mogą być wymagane przez prawo lub firmy ubezpieczeniowe.

Solidna firma zarządzająca nieruchomościami pomoże Ci skutecznie promować i reklamować Twoją nieruchomość za pośrednictwem różnych kanałów medialnych, w tym mediów drukowanych, takich jak gazety lokalne. Nieruchomości w Hiszpanii często są wynajmowane właśnie w taki sposób.

Jak wybrać firmę w Hiszpanii?


Przede wszystkim warto wybrać polską firmę która świadczy usługi na rynku Hiszpańskim lub bezpośrednio porozumieć się z lokalnymi markami jeśli język nie będzie barierą.

Oto kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze firmy zarządzającej nieruchomościami.

Jakie usługi oferuje? Im więcej usług zaoferuje firma, tym bogatsza będzie jej oferta. Kilka różnych usług obejmuje reklamę, kontrolę najemcy, utrzymanie i księgowość.
Jak długo działa w biznesie? Nowa firma może nie być w stanie dostarczyć referencji lub rekomendacji od poprzednich klientów, ponieważ nie istnieje jeszcze wystarczająco długo. Jeśli jednak zarządzają od lat bez skarg zarówno ze strony najemców, jak i właścicieli będzie to dobry prognostyk.