Zakup domu w Hiszpanii – dobre rozwiązanie nie tylko na wakacje

Hiszpania jest dobrym krajem na zakup nieruchomości ze względu na jej stabilną sytuację gospodarczą, atrakcje turystyczne oraz niską przestępczość. Jest to jedno z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc na wakacyjne wyjazdy, z tego względu zakup nieruchomości w Hiszpanii może być nie tylko okazją do lokaty kapitału, ale sprzyja również jego pomnożeniu.

Nieruchomości w Hiszpanii – w jakim regionie?

Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, warto wiedzieć, że najpopularniejsze regiony w tym kraju to między innymi:

  • Andaluzja, która jest największym rejonem w kraju, panuje w niej przyjazny śródziemnomorski klimat, piękne górskie pasma i znane miasta, takie jak Sewilla, Granada i Malaga,
  • Katalonia to jeden z najpiękniejszych obszarów wybrzeża Morza Śródziemnego, znajduje się niedaleko Francji, jej głównym ośrodkiem jest Barcelona,
  • Walencja, znane wybrzeża w tej okolicy to np. Costa Blanca czy Costa de Valencia, jest to region znany również z niezwykle różnorodnych stylów architektonicznych,
  • Baleary to zespół wysp, najbardziej znane z nich to Ibiza, Majorka, Formentera, jest to region z bogatą ofertą rozrywkową i niezwykle pięknymi plażami,
  • Murcja jest mniej znanym rejonem, ale równie pięknym z zabytkowymi miastami i atrakcyjnymi plażami, ze względu na niższe ceny nieruchomości można tu nabyć trochę mniejszym kosztem.

Hiszpania jest krajem chętnie odwiedzanym nie tylko w sezonie wakacyjnym, turyści korzystają również z domów znajdujących się w głębi lądu, dlatego nie tylko nieruchomości znajdujące się na wybrzeżach mogą przynieść korzyści z wynajmu.

Nieruchomości wymagające remontu

Dobrym rozwiązaniem na powiększenie zysku, może być zakup domu lub apartamentu do remontu, następnie sprzedaż z zyskiem. Specjaliści radzą, aby cena nieruchomości była przynajmniej 20% niższa od innych posesji. Zbliżony koszt nieruchomości do innych ofert nie przyniesie spodziewanych zysków ze sprzedaży. Nabywając nieruchomości w Hiszpanii, należy liczyć się z tym, że dodatkowe koszty to zazwyczaj 12 – 13% ceny zakupu, są to między innymi:

  • opłaty notarialne uzależnione od wartości transakcji,
  • rynek wtórny podlega również podatkowi od przeniesienia własności,
  • opłata za wpis do księgi wieczystej, a także podatek porównywalny do polskiego VAT-u.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, trzeba najpierw zastanowić się jakie potrzeby powinna zaspokoić. Jeśli ma to być miejsce wakacyjnych pobytów właścicieli, apartament lub dom powinien być komfortowy i praktyczny w użytkowaniu. Istotny jest rozkład pokoi, a także ich wielkość. Dobremu wypoczynkowi sprzyja lokalizacja w jakimś miejscu oddalonym od popularnych miast i kurortów. Z kolei nieruchomość, która ma być wynajmowana przez turystów, powinna znajdować się raczej w niewielkiej odległości od powszechnie odwiedzanych miejsc, ponieważ gwarantują one dostęp do wielu rozrywek i różnych sposobów na spędzanie wakacji. Dobrym rozwiązaniem jest opcja, kiedy nieruchomość ma także dostęp do prywatnego basenu, daje to możliwość ochłody bez konieczności wybierania się nad morze. Należy także wziąć pod uwagę dostęp do sklepów i lokali gastronomicznych. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy apartament lub dom znajduje się w niewielkiej odległości od interesujących miejsc, ale daje możliwość relaksu z dala od dużych tłumów.

Nabycie nieruchomości w Hiszpanii może być inwestycją, która będzie przynosić zyski, ale również jest dobrą opcją na zawsze dostępne miejsce noclegowe w atrakcyjnym miejscu na wakacje.